اطلاعات کلی


معرفی اداره انتشارات دانشگاه

     چاپ و تکثير کتب پزشکي يکي از فعاليت هاي مهم و تعيين کننده در روند تکامل و رشد دانشگاه هاي علوم پزشکي در سراسر دنياست به طوري که اکثر دانشگاه ها و موسسات پزشکي در راستاي گسترش فعاليت هاي خود از ابزارهاي جديد تکنولوژي اطلاعات بهره مي گيرند تا هم تعداد مخاطبين خود را در رابطه با موضوعات مورد توجه شان بالا ببرند و هم دريچه اي براي مطرح کردن خود در دنياي گسترده علوم و تکنولوژي امروز باز کنند.

  در واقع هدف اداره کتب و انتشارات دانشگاه، تقویت روح تحقیق و تتبع در زمینه‌های علمی، تخصصی و فرهنگی و تشویق خبرگان این حوزه، از طریق انتشار ماحاصل تحقیقات و مطالعات آنها به صورت کتاب، تحت عناوینی چون تصنیف، تألیف، ترجمه و . . . به منظور تسهیل ارتقای سطح علمی افراد مرتبط، همچنین توزیع گسترده این آثار با قیمت مناسب و عادلانه است.

تاریخچه:

 در راستای سیاستهای کلان وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی مبنی تمرکز زدایی و تقویت استقلال دانشگاهها و موسسات علمی ، پژوهشی تابعه اداره انتشارات دانشگاه با نام دفتر تالیف  وترجمه  در سال 1380  و با مستقل شدن معاونت پژوهشی از معاونت آموزشی دانشگاه به صورت یک واحد مستقل در معاونت پژوهش شروع بکار نمود.  این اداره با هدف ایجاد تسهیلات اجرایی لازم برای انجام کلیه اقدامات در خصوص چاپ و نشر کتب و منابع دانشگاهی زاییده فعالیتهای علمی - پژوهشی استادان، محققان و دانشجویان در کالبد گونه های مختلف نشر و عرضه کتب و منابع علوم پزشکی فعالیت مستمر خود را ادامه داده و با عقد قرارداد با چاپخانه های معتبر  در کشور از آن موقع تاکنون بیش از 74 عنوان کتاب به چاپ رسانده است.  به همين منظور جهت هماهنگي و اطلاع رساني پزشكي، به متقاضيان تأليف و ترجمه ( دستورالعمل و سایر فرم های مورد نیاز) و همچنین امكان پيگيري و جستجوي كتابهاي تاليف وترجمه  منتشر شده یا در دست اقدام  در دانشگاه علوم پزشكي زاهدان بر روی سایت دانشگاه قرار گرفته.  هدف اصلي از اين کار پوشش دادن نياز کاربران متقاضي تاليف يا ترجمه كتب در دانشگاه هاي علوم پزشکي است. مسلما با رسيدن به اين هدف کاربران زيادي جذب سيستم خواهند شد و   مي توانند از دوباره كاري و انجام فعاليت هاي موازي در زمينه تاليف وترجمه كتب اجتناب نمايند .

 تشکیلات

  از نظرتشکیلاتی، در حال حاضر اداره کتب و انتشارات دانشگاه یکی از واحدهای معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه می‌باشد.


 چشم‌انداز

این اداره  تلاش دارد تا ضمن ارتقای وضعیت موجود، نقش مؤثر خود را با توجه به پتانسیل‌های دانشگاه در امر انتشار کتب و نشریات علمی پژوهشی، در سطح ملی و فراملی ایفا نماید. لذا با برنامه‌ریزی در ابعاد مختلف و تلاش برای توسعه فیزیکی، این مهم را در سر لوحه اهداف خود قرار داده است. بالا بردن سطح کیفی محصولات این حوزه، افزایش روزافزون توزیع‌کنندگان کتب به منظور خودکفایی کامل این بخش از بودجه دانشگاه، شرکت در نمایشگاه‌های مختلف استانی، ملی و بین‌المللی کتاب، توسعه و ساماندهی نشریات علمی و پژوهشی، تلاش برای نمایه‌سازی نشریات در پایگاه‌های معتبر علمی و در کنار آن، کوشش برای دریافت مقالات از سایر کشورها برای چاپ در نشریات دانشگاه، از جمله برنامه‌های در حال اجرای این حوزه بوده، که افقی روشن را پیش‌رو قرار داده است.

 هدف کلی

ایجاد بستری مناسب جهت  چاپ و در دسترس قراردادن نتایج علمی و انتشار تولیدات علمی – پژوهشی اساتید و محققان ، دانشجویان  با هدف ارتقا و رونق چاپ و نشر، که موجب رشد و تعالی علمی جایگاه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  را در سطح کشور و بین الملل فراهم سازد و بتواند نقش موثری را در راستای نشر کاربردی تر و با کیفیت تر اثر، برای توسعه پایدار و ارتقای سطح سلامت جامعه ایفا نماید.


  اهداف کوتاه مدت

-           تدوین و پیشنهاد آیین نامه های اجرایی

-  تعیین اولویت برای چاپ کتابهای دانشگاهی

-  چاپ و نشر ترجمه، تألیف و تصحیح و نشر کتب دانشگاهی درسی و کمک درسی
-
 ترغیب استادان موفق و با تجربه در تالیف کتابهای تخصصی آموزشی و ایجاد تسهیلات اجرایی لازم

  - توزیع کتابهای منتشر شده  دانشگاه

 

استراتژی

-        برگزاری نشست هم اندیشی بین اساتید و خبرگان تالیف و ترجمه  جهت تدوین آیین نامه اجرایی و تدوین اولویت های چاپ کتب

 -  ایجاد تسهیلات اجرایی لازم برای انجام کلیه اقدامات قبل از چاپ و نشر کتاب های دانشگاهی (عقد قرارداد با ناشران مختلف)

 -  مکاتبه بادفتراطلاع رسانی وزارت بهداشت جهت حصول اطمینان ازعدم دوباره کاری

  -  صدورتاییدیه علمی جهت کتب مورد تاییدکمیته

 -  تعیین حق تالیف جهت مولفان و مترجمان

 -  تعیین کمک هزینه چاپ کتاب

-         چاپ کتاب الکترونیکی  و عقد قرارداد با مراکز چاپی که کتب را به صورت آنلاین در سایت نمایش می دهند. وظایف بخش کتب و انتشارات

      -  ترغیب استادان موفق و با تجربه در تالیف کتابهای تخصصی آموزشی و ایجاد تسهیلات اجرایی لازم

 -  بررسی وارزیابی درخواستهای اعضاءهیئت علمی جهت تالیف،تدوین وترجمه

 - تشکیل پرونده جهت آثارتالیف ،تدوین وترجمه

 -  مکاتبه بادفتراطلاع رسانی وزارت بهداشت جهت حصول اطمینان ازعدم دوباره کاری

 -  مکاتبه باصاحبان آثاردرخصوص شروع ترجمه ویاپرهیزازترجمه به دلیل دوباره کاری

 -  مکاتبه باواحدتالیف وترجمه وزارت بهداشت جهت اعلام مواردانصراف ازترجمه

 -  تعیین کارشناس برای آثارتالیفی ویاترجمه شده

 -  بررسی گزارش کارشناسی ومکاتبه باصاحب (صاحبان )اثرمذکورواعلام نظرات تصمیم گیری نهائی درموردچاپ اثر

 -  تصمیم گیری نهائی در مورد چاپ اثر

 -  صدورتاییدیه علمی جهت کتب مورد تاییدکمیته

 -  تعیین حق الزحمه کارشناسی کتب

 -  تعیین کمک هزینه چاپ کتاب

-   توزیع کتب چاپ شده درباره اداره کتب و انتشارات دانشگاه

محتوای مرتبط